Úvod > O nás

O nás

V roce 1899 z podnětu tehdejšího starosty obce byl založen sbor dobrovolných hasičů v Cekově. Do čela sboru byli zvoleni starosta František Pěnkava, velitelem Václav Svoboda a jeho zástupcem Antonín Holub. O rok později byla zakoupena první ruční stříkačka, v roce 1901 se konalo 22 praktických cvičení. Sbor měl ve svém začátku 19 činných členů, 13 příspívajících a 2 čestné členy. Na návsi byla postavena cvičírna a sušárna hadic. V roce 1904 se podílel na zdolávání požárů v Mýtě a Plískově, deset domů zasáhl požár v obcu roku 1908 a sbor se podílel na hašení celkého požáru v Mýtě, kde shořelo 68 domů. Roku 1909 přestoupil sbor ze župy Podbrdské do župy Zbirožské. V roce 1913 vyhořely v obci tři domy, další rok zasahoval sbor u požáru továrny v Borku - Dachverk. Během 1. světové války činnost ustala a opět se obnovila roku1919, sbor zasáhl při požáru kopule kostela sv. Štěpána v Mýtě roku 1923. Do roku 1939 zasahovali hasiči při požárech ve Lhotě na mlýně, Siré, Počápském mlýně a továrně v Borku. Poněkolik let stávali hasiči čestnou stráž u památníku padlým na Bílou sobotu. V roce 1947 byla zakoupena motorová stříkačka anglické výroby zn. Dennis, v roce 1949 zásahový automobil zn. Walter. Sbor zasahoval při požárech u železniční trati a při velkém požáru ve Zbirovii. V roce 1967 byla sboru přidělena stříkačka PPS 12 a požární automobil zn. Tatra 805. Činnost sboru se utlumila na schůzovou činnost a příležitostní účast na výročích okolních sborů a vyjímečně cvičení nebo školení strojníků a velitelů.

K příležitosti 100. výročí založení našeho sboru byla opravena historická stříkačka zn. Dennis a mladí hasiči vstoupili ve větším počtu do sboru. V roce 2003 převzali i vedení sboru a aktivně se podílí na činnosti, pořádání kulturních akcí, školení a akceschopnost zásahové jednotky a věnují se i požárnímu sportu. V roce 2004 vybudovali hasičské cvičiště za rybníkem a pořídili starší vozidlo Avia Furgon, které předělali na hasičské zásahové vozidlo. Pro sportovní účely byla i pořízena sportovní stříkačka, se kterou úspěšně procházejí soutěžemi v požárním útoku, nemalý úspěch v požárním sportu mají i děvčata. V letech 2009 - 2010 byla původní hasičská zborjnice zdemolována a postavena zcela nová s garáží pro dvě auta a patrem se zasedací místností. Celou stavbu odpracovali členové sboru zdarma v rámci svého volného času.
V roce 2013 nahrazuje Avii Furgon automobil VW transporter, který byl věnován našemu sboru jako vyřazené vozidlo celní správy a automobil byl uzpůsoben a přebarven pro hasičské účely. V roce 2018 byla nahrazena hasičská stříkačka PPS 12 novou zásahovou stříkačkou PH Alfa2 BS.